My však ohlasujeme ukrižovaného Krista,
pre Židov pohoršenie,
pre pohanov bláznovstvo ...
(1 Kor 1,23)

gib3.jpg (22377 bytes)

*  Keď Mel Gibson, americký herec a režisér austrálskeho pôvodu, oslovil hollywoodskych producentov s myšlienkou natočiť film o ukrižovaní Ježiša, všetci ho odmietli. Tvrdili, že taký film nemá šancu na úspech.

*  Gibson sa teda rozhodol film produkovať sám. Do filmu investoval 25 miliónov dolárov, pričom osobne nechcel na filme nič zarobiť: “Nerobil som tento film kvôli peniazom. Neočakávam ani cent zisku naspäť.”

gib2.jpg (4089 bytes)*  Tiež predstaviteľ Ježiša, herec Jim Caviezel sa rozhodol zrieknuť honorára za tento film. Istý známy hollywoodský režisér mu ponúkal dva milióny dolárov, ak odmietne hrať vo filme. Mnohí mu prorokovali, že si týmto filmom zničí kariéru, že to bude jeho herecký koniec. Dnes je jasné, že je to naopak začiatok jeho veľkej hereckej kariéry.

*  Napriek všetkým neprajníkom a katastrofickým proroctvám, film zaznamenal hneď v deň premiéry na Popolcovú stredu r. 2004 výrazný úspech. Hoci množstvo lístkov bolo predaných v predpredaji, pred pokladnicami kín v USA sa v ten deň vytvárali dlhé rady záujemcov. Hneď v jeho premiére ho v 3006 kinách v USA videli stotisíce ľudí a priniesol zisk vyše 20 miliónov dolárov. Samotná premiéra pokryla 80 % všetkých nákladov filmu. Okrem USA mal film zároveň premiéru v Kanade a Austrálii.

*  Film dosiahol najvyšší počet štartovných kópií všetkých čias – 4643! Je to absolútny rekord. Zreteľne tak prekonal aj filmy Pán prsteňov (3703) a Harry Potter (3672).

*  Hollywood nedokáže uniesť úspechy filmu, a preto prešiel do útoku. Ako protireakcia bol do kín uvedený film BBC Život Briana od anglickej skupiny komikov “Monty Pythonov lietajúci cirkus”. Film, ktorý vznikol pred 25 rokmi, sa vysmieva z utrpenia a ukrižovania Krista. Kresťania ho považujú za bohorúhavý. Tejto satire začali robiť v Los Angeles, New Yorku a iných veľkomestách USA reklamu heslami “Mel alebo Monty?” a “Passion alebo Python?”

gib4.jpg (6720 bytes)*  Gibsonov film je tiež podrobený tvrdej kritike za “brutálnosť” scén a za “antisemitizmus”. Gibsona to však nedokáže vyviesť z rovnováhy: “Radšej nechám na seba útočiť, ako by som hádzal kameňmi. Viem, že mnohé scény sa možno ťažko znášajú, ale ukazujú iba pravdu. Pre tento film som prešiel peklom.” A na útoky kritikov, namiesto sporov, radšej neodpovedá: “Pokúšam sa mlčať v paľbe kanónov, ktoré strieľajú okolo mňa.”

*  Po premiére filmu v USA sa médiá radšej zamerali na to, koľkým ľuďom prišlo pri pozeraní na ukrutnosť mučenia zle, miesto toho, že by sa zamysleli nad posolstvom a obsahom filmu, či nad jeho duchovnou a umeleckou hodnotou. Napriek tomu však film zasiahol mnohých ľudí, vyvoláva zamyslenie, ba i zmenu zmýšľania.

*  V Texase sa vzdal polícii 21-ročný Dan R. Leach a priznal sa, že v januári zavraždil svoju milenku. Povedal, že keď videl film Umučenie Krista, hlboko sa ho to dotklo a pohlo ho k náprave a priznaniu.

*  Pred vyše dvomi rokmi vylúpil bankový lupič James Anderson banku v Palm Beach Gardens na Floride v USA a ukradol tam 25 000 dolárov. Po tom, čo videl film Mela Gibsona Umučenie Krista sa aj tento zlodej obrátil. Vydal sa polícii, pretože sa ho film o posledných 12 hodinách života Ježiša hlboko dotkol a on pocítil túžbu byť “čistým”. Policajný hovorca Paul Miller informoval, že lupič vyhlásil: “Videl som film Umučenie Krista a to podnietilo moje rozhodnutie.” Anderson dokonca policajta vyzval, aby si tiež išiel pozrieť tento film.

 

 

Americký herec a režisér Mel Gibson sa v lete stretol s fatimskou vizionárkou sestrou Luciou dos Santos (98), jednou z fatimských detí, ktorým sa roku 1917 zjavila Panna Mária.
V Pôstnom období 2004 požiadali karmelitánky v Coimbre, kde sa nachádza kláštor sestry Lucie, o súkromné premietanie filmu Mela Gibsona Umučenie Krista. Pretože sestry žijú v prísnej klauzúre a kláštor neopúšťajú, obrátili sa na Gibsonovu firmu Icon Productions.
Kontakt nadviazali, ba ešte viac – Mel Gibson sám odletel do Coimbry a stretol sa so sestrou Luciou. Kontaktná osoba Luordes Gutierrezová si spomína, že realizácia podujatia nebola vôbec jednoduchá, pretože ešte neexistovali DVD:
„Mela Gibsona to muselo stáť do 20 000 dolárov, aby mohol v kláštore premietnuť tento film, pretože na to potreboval celý štáb kameramanov.“
Kedy sa film premietal bolo prísnym tajomstvom. Ešte väčším tajomstvom bolo stretnutie Mela Gibsona so sr. Luciou.
„Pretože Melovi Gibsonovi mohli vyčítať, že používa sr. Luciu na reklamu svojho filmu, trval na tom on, a nie kláštor, aby sa toto stretnutie prísne utajilo,“ povedala L. Gutierezzová.
Stretnutie sa uskutočnilo v júli 2004. Mela Gibsona sprevádzala jeho manželka Robin Moore a páter Luis Condor z Fatimy. Režisér s ňou hovoril o filme celú hodinu. Sestra Lucia mu položila niekoľko otázok. Obsah rozhovoru nezverejnili. Každá výpoveď alebo stanovisko sr. Lucie sa oznamuje najprv biskupovi alebo pápežovi, kým sa dostane na verejnosť.

 

 

USA: Umučenie Krista nominované v troch kategóriach na Oskara
Publikované dna 28. 01. 2005

Známy film Umučenie Krista amerického režiséra Mela Gibsona bol nominovaný na prestížnu cenu vo svete filmového umenia Oskara až v troch kategóriách. Podľa správy z Hollywoodu tento filmový epos bol navrhnutý na toto najvyššie vyznamenanie za najlepšiu prácu kamery, za najlepšiu filmovú hudbu a za najlepšie masky. Film v aramejskom a latinskom jazyku ukazuje veľké utrpenie Ježiša Krista v posledných 12 hodinách jeho života.

 

„Barabáš“ sa počas nakrúcania Gibsonovho filmu obrátil
Publikované dna 18. 03. 2005 15:01 (zobrazení 46)

Predstaviteľ úlohy Barabáša vo filme Mela Gibsona Umučenie Krista sa počas nakrúcania filmu obrátil. Informoval o tom magazín Madridskej arcidiecézy Alfa a Omega. Pedro Sarubbi v interview pre taliansky denník Avvenire vyhlásil, že ešte nikdy nič podobné pri nakrúcaní filmu nezažil.
„Gibson ma požiadal, aby som sa nepozeral na Jima Caviezela, ktorý hral Ježiša, až do poslednej scény, kde sa objavíme spoločne,“ rozpráva Sarubbi. „Barabáš je ako divý pes - povedal mi Gibson – ale v jednu chvíľu sa stane celkom maličkým – keď sa stretne s Božím synom a zachráni sa. Chcel by som, aby tvoj pohľad bol ako pohľad človeka, ktorý vidí Ježiša po prvý raz.“
Pedro Sarubbi sa pokúšal inštrukcie Gibsona realizovať: „Urobil som, ako povedal a keď sa naše oči stretli, pocítil som akoby zásah elektrickým prúdom. Bolo to také, akoby som skutočne videl Ježiša. Nikdy po všetky tie roky herectva som nič také nezažil.
Film Umučenie Krista nebola iba profesionálna, ale predovšetkým ľudská skúsenosť. Nemám zábrany povedať, že som počas nakrúcania prežil svoje obrátenie. Všetci herci, ktorí tam hrali, sa po tejto skúsenosti trochu zmenili, ale ja som sa z tohto filmu naučil oveľa viac ako z nejakej prednášky.“
Pedro Sarubbi sa priznal, že prešiel mnohými duchovnými skúsenosťami, kým došiel k cieľu: „Šesť mesiacov som žil v tibetskom kláštore so sľubom mlčania. Bol som meditovať v Indii. Žil som pri Amazónke. V Ježišovi som však teraz našiel môj konečný cieľ tohto hľadania.“

 

... ale pre povolaných Krista -
- Božiu moc a Božiu múdrosť
(1 Kor 1,24)

gib1.jpg (6780 bytes)