hlavná stránka

myjavskí kňazi

turolúcki kňazi

necesalek.jpg (4450 bytes)

Mons. KAROL NEČESÁLEK

pôvodom z Myjavy ?1865-1877  (farár)
( * 26.9.1865 Šaštín, + 31.7.1936 Bratislava )

      Narodil sa 26.9.1865 v remeselníckej rodine v Šaštíne. Nie je známe kedy a prečo sa jeho rodina presťahovala na Myjavu, kde získal základné vzdelanie. Nepodarilo sa ani zistiť, či na Myjave chodil do katolíckej školy alebo do štátnej. Tu prijal v r. 1878 sviatosť birmovania. Farár Martin Kiška ho podporoval v štúdiách a tak pokračoval na gymnáziu v Skalici.
      Nie je známe, dokedy jeho rodičia zotrvali na Myjave, ani aký mal on osobne vzťah k Myjave. K farárovi Martinovi Kiškovi však mal isto veľmi blízky vzťah i naďalej, ako svedčí lístok, zachovaný v archíve SSV, ktorý mu ako mladému študentovi napísal stareckým kostrbatým písmom jeho farár Martin Kiška:
      Úprimný Karolko! Pochlapil si sa chvalitebne pri svojom učení, no len aj ďalej tak s pomocou božou až to dovedieš na samé výborné, veď to pôjde vždy lachšie. Ďakujem Ti za blahoželanie a tiež Ti zo srdca prajem hojnosť požehnania božieho, pripojený malý dar 2 zl. prijmi vďačne k novému roku. Nuž jakže sa živíš a šatíš? Boh Ťa opatruj! Na Myjave 31/12.83. Tvoj dobroprajúci Kiška
      Text svedčí jednak o dôvernom vzťahu medzi farárom a mladým študentom, ale aj o chudobných pomeroch z ktorých pochádzal.
      Teológiu študoval v Ostrihome a 26.3.1890 bol vysvätený za kňaza.
      Keďže nie je známe, dokedy jeho rodičia žili na Myjave (v matrikách sa ich mená neobjavujú), ani aký mal k Myjave vzťah po smrti farára Kišku, nedá sa predpokladať, či tu mal po kňazskej vysviacke svoje primície. Skôr ich však mal vo svojom rodisku v Šaštíne, pretože i jeho literárny pseudonym Michal Šaštinský naznačuje, že si zachoval citový vzťah k rodisku.
      Po vysviacke r. 1890 bol kaplánom v Uníne, od r. 1892 v Borskom svätom Mikuláši. Po smrti farára Pavla Prihodu r. 1908 sa tam stal miesto neho farárom. Od r.1921 bol dekanom.
      Keď v r.1924 pripravovali saleziáni svoj príchod na Slovensko, bol to práve on, kto ich upozornil na uprázdnenú faru a kláštor v Šaštíne a keď prejavili záujem, vybavil súhlas ministra poľnohospodárstva a lesov v Prahe, ktorý bol patrónom šaštínskej fary.
      V r.1925 sa stal monsignorom, r.1926 kanonikom Trnavskej kapituly, r.1927 generálnym vikárom Apoštolskej administratúry a diecéznym škôldozorcom, r. 1931 apoštolským protonotárom, kanonikom kapituly sv.Martina v Bratislave. Zomrel 31.7.1936 v Bratislave.
      Popri svojej kňazskej službe bol zároveň publicistom, ľudovýchovným pracovníkom a botanikom. Ešte ako kaplán s farárom Prihodom propagovali včelárstvo, ovocinárstvo, zvlášť pestovanie moruší, a moderné hospodárstvo. V Borskom Svätom Mikuláši dal renovovať rodný dom Jána Hollého a založil potravinový a úverový spolok. Publikoval odborné práce o pestovaní ovocných drevín, v ktorých vychádzal z prác iných odborníkov, no najmä z vlastných skúseností. Zaoberal sa aj technológiou oberania a skladovania ovocia. Odborné a protialkoholické články publikoval v časopisoch Ľudové noviny (vtedajší názov Katolíckych novín) a Kazateľňa, etické príspevky v Poslovi Božského Srdca a v kalendári Pútnik svätovojtešský. Prekladal náboženskú literatúru z nemčiny, vydal preklad knihy Zázračné udalosti Márie Pomocnice kresťanov skrz jej sluhu ctih. Jána Boska. Vyznal sa v liečivých bylinách, jeho herbár sa nachádzal v učiteľskom ústave v Ostrihome a zlomok v Trnave. Bol aj vo výbore Spolku sv. Vojtecha.

necesalek2.jpg (7035 bytes)
Jubileum Fr.R.Osvalda (vľavo), biskupského vikára v Trnave r.1922.
K.Nečesálek (druhý zprava), dr.M.Buzalka (vpravo) a brat Fr.R.Osvalda (druhý zľava).

Pramene:

  1. Lexikón katolíckych kňazských osobností Slovenska, Bratislava 2000, str.983
  2. Schematismus Adm.ap.Tyrnaviensis 1933, pag. 288; 1938, pag. 339
  3. J.Bodnár: Myjava, Kníhtlačiareň Daniela Pažického, Myjava 1911, str.510 (M.Slávik: Učení Myjavci)
  4. List Kišku Nečesálkovi 1883, archív SSV, fasc.34/1
  5. WEB: www.sdb.sk/onas/histsk04.php